معرفی آی سی | بلاگ

معرفی آی سی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

معرفی آی سی IC

IC از دو کلمه انگلیسی (integrated circuit) گرفته شده که به معنی مدارهای مجتمع می باشند

مدارهای الکتریکی ازتعداد زیادی قطعه یا المان الکتریکی تشکیل می‌شدند که فضای زیادی را اشغال می کنند. اختراع مدارهای مجتمع این مشکل مدارات الکتریکی و نیز کا هش توان الکتریکی بالای آنها را جبران کرد. از دیگر مزایای مدارات مجتمع سرعت بالای آن نسبت به مدارات الکتریکی است. حال برای آشنایی بیشتر به بررسی یکی از این IC ها که دارای کاربرد زیادی نیز می باشد خواهیم پرداخت.

IC Timer 555 یكی از پركاربردترین آی سی هایی است كه برای مصارف زیادی قابل استفاده است که دارای دقت فوق العاده زیاد و خطای كم می باشد. این IC که به Timer IC مشهور است بیشتر در مدارات ایجاد پالس با فرکانس های متفاوت استفاده می گردد. البته از دیگر کاربردهای آن کنترل پهنای پالس، مدارات تایمر و فرستنده و گیرنده وغیره.... هم می توان اشاره کرد. مشخصات کامل پایه های آن در شکل آمده است که در دو حالت آستابل و مونو آستابل کار می کند

در حالت مونو استابل تولید و شکل پالس توسط پایه شماره 2 قابل کنترل است و اما در حالت آستابل در صورتی که تغذیه مثبت و منفی آن  در پایه های 1و4و8 (ولتاژ تغذیه این آی سی چیزی بین 5 تا 15 ولت و حداکثر 18 ولت است) واتصال خازن و مقاومت درپایه های 2و6و7 صورت پذیرد به طور خودکار و بدون تحریک ، پالسهای ثابتی را ایجاد می کند. خروجی ای سی که می توان پالس را از آن دریافت کرد در هر دو صورت پایه شماره 3 می باشد.

نوشته شده توسط : مسعود تنگستانی

 

مقالات آموزشی,سخت افزار,آی سی ,...
نویسنده : admin بازدید : 133 تاريخ : سه شنبه 16 آبان 1391 ساعت: 15:33

آرشیو مطالب

نظر سنجی

بازديد كنندگان محترم نظر شما در مورد اين وبلاگ چيست ؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :