دنياي صفر و يك تصاوير

ساخت وبلاگ

امکانات وب
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

چکیده : دنياي صفر و يك تصاوير بررسی عملکرد دستگاه های الک... با عنوان : دنياي صفر و يك تصاوير بخوانید :

دنياي صفر و يك تصاوير

بررسی عملکرد دستگاه های الکترونیکی نظیر: CD، DVD، MP۳s و DVR، توجه ما را به این واقعیت مهم معطوف می نماید که تمامی آنان از یک پردازش پایه مشابه استفاده می نمایند: تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال (صفر و یک). رویکرد فوق، تغییرات گسترده ای را در رابطه با نحوه برخورد با اطلاعات صوتی و تصویری، به دنبال داشته است. دوربین دیجیتال یکی از نمونه های قابل توجه در این زمینه بوده که نسبت به مدل های قبل از خود، به صورت اساسی تغییر کرده است (تفاوت عمده نسبت به دوربین های سنتی). تمامی فرآیندها در دوربین های سنتی، مبتنی بر فعالیت های شیمیایی و مکانیکی است اما دوربین های دیجیتال دارای یک کامپیوتر از قبل تعبیه شده بوده و تصاویر را به صورت الکترونیکی ذخیره می نمایند. در این روش، با استفاده از یک دوربین دیجیتال و تابش نور به شئ مورد نظر و دریافت فیدبک های مربوطه و تبدیل آنان به مجموعه ای از پیکسل ها، تصویر مورد نظر مستقیماً به صورت دیجیتال تبدیل می گردد.در حقیقت یک تصویر دیجیتال، رشته ای طولانی از صفر و یک بوده که تمامی نقاط رنگ شده که پیکسل نامیده می شوند را مشخص می نماید. ترکیب و اجتماع تمامی نقاط فوق با یکدیگر، تصویر دیجیتالی مورد نظر را ایجاد می نماید.

یک دوربین دیجیتال، همانند یک دوربین سنتی دارای امکانات متعددی نظیر: مجموعه ای از لنزها و فیلترها است. این نوع دوربین ها در مقابل تمرکز نور بر روی بخشی از فیلم، نور را بر روی یک دستگاه نیمه هادی تابانده که ضبط الکتریکی نور را انجام خواهد داد. در ادامه، یک کامپیوتر اطلاعات الکترونیکی را به داده دیجیتال تبدیل می نماید. مهمترین تفاوت بین یک دوربین دیجیتال و یک دوربین مبتنی بر فیلم، عدم استفاده از فیلم در دوربین های دیجیتال است. دوربین های دیجیتال دارای یک سنسور بوده که نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید. سنسورهای استفاده شده در اکثر دوربین های دیجیتال، از (نوع CCDCharge Coupled Device) است.

 در تعدادی دیگر از دوربین های دیجیتال از تکنولوژی نیمه هادی CMOS complementary metal oxide semiconductor)) استفاده می شود. با اینکه سنسورهای CMOS، تصاویر دیجیتال با کیفیت مطلوب تر را ارائه می نمایند و در آینده متداول تر خواهند شد، ولی نمی توان ادعا کرد که تکنولوژی فوق جایگزین سنسورهای CCD در دوربین های دیجیتال خواهد شد. CCD مجموعه ای بسیار کوچک از دیودهای حساس به نور بوده که مسئولیت تبدیل تصویر ( نور) به الکترون ( سیگنال های الکتریکی) را برعهده دارند. دیودهای فوق، photosites نامیده می شوند. هر photosite، حساس به نور است.

 •جایگاه دوربین دیجیتال تصاویر اخذ شده با استفاده از دوربین های دیجیتال، به رشته ای طولانی از پیکسل تبدیل می شوند. مگاپیکسل واحد اندازه گیری بزرگتری نسبت به پیکسل است. مگا به معنی یک میلیون و پیکسل نقاط بسیار کوچکی هستند که یک عکس را ایجاد می نمایند. تمامی تصاویر از نقاط بسیار ریزی به نام پیکسل تشکیل می گردند. یک تصویر حاوی میلیون ها نقطه و یا پیکسل بوده که تشخیص آنان بدون چشم مسلح عملاً غیرممکن است. بدیهی است هر اندازه که دوربین دیجیتال دارای پیکسل های بیشتری باشد، قادر به آگاهی جزییات بیشتری از تصویر خواهد بود. به موازات افزایش اطلاعات مربوط به جزئیات یک تصویر، می توان به راحتی ابعاد و اندازه تصویر را بزرگتر و عملیات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد.

 

 •ویژگی های مهم از مهمترین ویژگی های مرتبط با دوربین دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

•دقت: تمامی دوربین های دیجیتال موجود قادر به ایجاد تصاویر با کیفیت مناسب به منظور ارسال به همراه نامه های الکترونیکی و یا در اندازه های کوچک هستند. همان طور که اشاره گردید، هر اندازه تعداد پیکسل های یک تصویر بیشتر باشد، تصویر مذکور واضح تر بوده و می توان آن را در اندازه بزرگتری چاپ کرد. دوربین هایی که دارای وضوح دو مگاپیکسل هستند، قادر به ایجاد تصاویری به ابعاد ۷ در ،۵ دوروبین هایی با دقت سه مگاپیکسل قادر به تولید تصاویری در ابعاد ۸ در ۱۰ و دوربین هایی با دقت چهار مگاپیکسل، می توانند تصاویری با ابعاد ۱۱ در ۱۷ را ایجاد نمایند. •اندازه، وزن و طرح: برای برخی از کاربران اندازه و وزن دوربین بیشتر از میزان دقت آن اهمیت دارد (حمل آسان دوربین). استفاده از دوربین های کوچک آسان است ولی به دلیل کوچک بودن صفحه و دکمه های کنترل کننده آن، ممکن است به مرور زمان تبعات و مشکلات خاص خود را به دنبال داشته باشد.

 

 •عدسی زوم: دوربین های ارزان قیمت، اغلب فاقد لنزهای نوری هستند. اگر مجبور به انتخاب بین دوربین های دارای لنزهای نوری و یا دوربین های با دقت بالا می باشیم، پیشنهاد می شود دوربینی انتخاب شود که دارای لنز نوری باشد. در چنین مواردی ضرورتی ندارد که سوژه مورد نظر جهت عکاسی، بزرگ انتخاب شود و پس از گرفتن تصاویر با به کارگیری نرم افزار، برداشت ها و پردازش های مورد نظر بر روی آن را انجام داد. لازم است به تبلیغاتی که در رابطه با لنزهای دوربین های دیجیتال و میزان عملکرد آنان می شود، دقت لازم نیز صورت پذیرد. تعداد زیادی از تولید کنندگان، زوم لیزری ( حرکت لنز به منظور بزرگنمایی تصویر ) را با زوم دیجیتال ( تعداد اندکی پیکسل را می تواند capture نماید )، ترکیب و اعلام می نمایند.

 

•تمرکز دستی: برای گرفتن تصاویر از فاصله بسیار نزدیک و یا در مواردی که امکان تنظیم اتوماتیک وجود ندارد، استفاده از پتانسیل های ارائه شده به منظور تنظیم دستی دوربین ،کمک مناسبی به منظور اخذ تصاویر واضح را ارائه می نماید. در برخی دوربین ها امکان استفاده از تنظیم دستی وجود نداشته و در چنین مواردی می توان از دوربین مورد نظر صرفاً در فواصل محدودی استفاده به عمل آورد.

 

•ذخیره سازی: دوربین های دیجیتال دو مگاپیکسلی که اکثراً دارای هشت مگابایت حافظه ( کارت حافظه اولیه ) هستند، قادر به نگهداری هشت تا ده تصویر با بالاترین دقت خواهند بود. ظرفیت کارت حافظه همراه یک دوربین دیجیتال زیاد حائز اهمیت نیست و می توان در ادامه و متناسب با نیاز از کارت هایی با ظرفیت بیشتر استفاده کرد. شرکت سونی همچنان دوربین هایی را تولید می نماید که می توانند تصاویر را بر روی فلاپی دیسک و یا دیسک نوری ذخیره نمایند. فراموش نکنیم که سرعت فلاپی دیسک ها کند بوده و بیش از یک و یا دو تصویر با دقت بالا را نمی توان بر روی آنان ذخیره کرد. با استفاده از دیسک های نوری می توان تصاویر به مراتب بیشتری را ذخیره نمود ولی دوربین هایی که از دیسک نوری استفاده می نمایند کند و حجیم هستند. •باتری ها: در دوربین های دیجیتال از یک و یا چند نوع باتری استفاده می گردد. باتری نوع AA، هم به صورت قلیایی غیرقابل شارژ و هم به صورت قابل شارژ موجود است. باتری های ظرفیت بالا CRV۳ و یا باتری های قابل شارژ، نمونه هایی دیگر از باتری های قابل استفاده در دوربین های دیجیتال هستند.

 

•فیلم و صدا: بسیاری از دوربین های دیجیتال قادر به گرفتن ( اخذ) تصاویر ویدئویی مناسب هستند ( به همان خوبی که عکس می گیرند). حافظه این نوع از دوربین ها، قادر به ذخیره سازی فیلم زیادی نخواهند بود. ویژگی فوق، در مواردی که امکان دسترسی به دوربین های فیلمبرداری جهت ضبط تصاویر مربوط به یک صحنه وجود ندارد، بسیار مفید است.

 

•تنظیمات نوردهی: تمامی دوربین های دیجیتال، امکان استفاده اتوماتیک را فراهم می نمایند، در چنین مواردی کافی است از یک دکمه از قبل تعبیه شده که تمامی پارامترهای لازم به منظور اخذ تصاویر را به صورت پیش فرض در نظر می گیرد، استفاده گردد. استفاده از دوربین هایی که دارای دیافراگمی جهت تنظیم میزان ورود نور هستند، به مراتب مطلوبتر خواهد بود. با استفاده از دوربین های فوق و تنظیم فاصله لنز و یا مدت زمان باز بودن دیافراگم، بقیه تنظیمات به صورت اتوماتیک در نظر گرفته خواهد شد.

 

 •منوها: در زمان انتخاب یک دوربین دیجیتال، لازم است به امکانات ارائه شده به منظور تنظیم دقت، حالت و سایر موارد دیگر نیز دقت گردد. وجود امکانات مناسب در خصوص مشاهده سریع تصاویر گرفته شده نیز از مزایای یک دوربین دیجیتال محسوب می گردد. وجود دکمه های زیاد بر روی دوربین علاوه بر اتلاف زمان، تنظیم و دسترسی به تصاویر گرفته شده را مشکل می سازد. هر اندازه تعداد دکمه های یک دوربین بیشتر باشد، منوهای مرتبط با آن نیز افزایش خواهد یافت.

 

 White Balance :

تقریباً تمامی دوربین های دیجیتال، امکان انتخاب یک تنظیم White Balance از قبل تعیین شده را فراهم می نمایند. ویژگی فوق به دوربین دیجیتال اعلام خواهد کرد که کدام عنصر در تصویر می بایست سفید بوده و یا برداشتی معادل آن داشته باشد (قابلیت تشخیص بخش هایی از یک عکس که می بایست سفید، سیاه و یا بین این دو رنگ به نظر آیند). در صورتی که کیفیت رنگ تصاویر، پارامتری مهم به منظور استفاده از دوربین دیجیتال است پیشنهاد می گردد دوربینی با قابلیت فوق انتخاب گردد.

 

•LCD : برخی از دوربین های دیجیتال دارای نمایشگر LCD هستند. با استفاده از نمایشگرهای فوق، می توان تصاویر اخذ شده را بلافاصله مورد بازبینی مجدد قرار داد. کیفیت LCDهای موجود بسیار متنوع و متفاوت است. تصویر نمایش داده شده توسط آنان در برخی مدل ها در مقابل نور خورشید از بین رفته و یا تصاویر به صورت نقطه به نقطه نمایش داده خواهند شد. در برخی موارد ممکن است تصاویر نمایش داده شده با خم نمودن دوربین، تغییر نمایند. در صورتی که قصد تهیه یک دوربین با نمایشگر LCD وجود داشته باشد، پیشنهاد می گردد قبل از خرید، کیفیت LCD آن در عمل امتحان گردد.

 

•تشریح مشخصات مگاپیکسل ارائه شده توسط یک دوربین دیجیتال، روشی به منظور نشان دادن دقت یک دوربین است. هر اندازه تعداد مگاپیکسل بیشتر باشد، دقت دوربین نیز بیشتر بوده و امکان گرفتن تصاویر بزرگتر و با کیفیت چاپ مطلوب فراهم می گردد. یک دوربین دو مگاپیکسلی، می تواند تصاویری با دقت ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل را ایجاد نماید. دقت فوق امکان گرفتن تصاویر را در اندازه های ۷ در ۵ با بالاترین کیفیت ارائه می نماید. در دوربین های سه مگاپیکسلی، می توان تصاویری با کیفیت ۲۰۴۸ در ۱۵۳۶ پیکسل را ایجاد نمود (تصاویر ۸ در۱۰ با کیفیت مطلوب). هر اندازه تصاویر دارای کیفیت بهتری باشند، حافظه به مراتب بیشتری در دوربین اشغال شده و متناسب با آن تعداد عکس هایی که دوربین می تواند در حافظه خود نگهداری نماید، کاهش پیدا می نماید. در این راستا می توان از کارت های حافظه به منظور افزایش میزان حافظه دوربین، استفاده نمود.

 

 باشگاه اندیشه

منبع : www.monazam.com - Monazam

  

برچسب ها : مقالات وب , مقالات كامپيوتري

 

مقالات وب,مقالات كامپيوتري,...
نویسنده : admin بازدید : 156 تاريخ : 2 آذر 1391 ساعت: 13:52

نظر سنجی

بازديد كنندگان محترم نظر شما در مورد اين وبلاگ چيست ؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :